!!! T A J N E !!!

 

 Tajna dyrektywa dowództwa grupy UPA
"Piwnicz" z 1943 r. (fragment)

     Powinniśmy przeprowadzić wielką akcję likwidacji polskiego elementu. Należy wykorzystać moment opuszczenia wsi przez wojska niemieckie do likwidacji wszystkich mężczyzn od 16 do 60 roku życia. Tej walki nie możemy przegrać i za wszelką cenę powinniśmy zmniejszyć polskie siły. Wsie położone w lasach i obok masywów leśnych powinny zniknąć z powierzchni ziemi. 

* * *

Meldunek dowódcy kurenia lubomelskiego UPA "Łysoho" 
z września 1943 r. do referenta 
krajowego przewozu OUN "Ołeha" (fragmenty)

     29 sierpnia 1943 r. przeprowadziłem akcję we wsiach Wola Ostrowiecka, Ostrówki hołowniańskiego rejonu. Zniszczyłem wszystkich Polaków od małego do starego. Wszystkie budynki spaliłem, a mienie i bydło zabrałem na potrzeby kurenia.

* * *

Zeznanie złożone w postępowaniu sądowym w dniu 20.02.1945 r. przez Jurija Ołeksandrowycza Stelmaszczuka "Rudyj", "Kajdasz", dowódcę okręgu UPA "Turwin" (fragment)

     29 i 30 sierpnia 1943 roku wraz z oddziałem, który liczył 700 uzbrojonych bandytów, zgodnie z rozkazem dowódcy okręgu wojskowego "Ołeha", wyrżnąłem całą polską ludność co do jednej osoby na terytorium hołobskiego, siedłeszczańskiego, maniewickiego i lubomelskiego rejonu, zagrabiłem wszystkie ich ruchomości i spaliłem wszystkie nieruchomości.
     Ogółem w tych rejonach wyrżnąłem i rozstrzelałem w dniach 29 i 30 sierpnia 1943 roku ponad 15 tysięcy cywilnych mieszkańców, wśród których byli ludzie starzy, kobiety i dzieci.
     Robiliśmy to tak: zganialiśmy co do jednego całą polską ludność w jedno miejsce, otaczali i zaczynali rzeź. Następnie, gdy nie pozostał żaden żywy człowiek, wykopywaliśmy wielkie doły, wrzucali tam wszystkie trupy, zasypywali ziemią i żeby zatrzeć ślady tej strasznej mogiły, rozpalaliśmy wielkie ogniska i szliśmy dalej. Tak przechodziliśmy z wioski do wioski, dopóki nie zniszczyliśmy całej ludności - ponad 15 tysięcy.

 

R E L A C J E   Ś W I A D K Ó W


Henryk Kloc Irena Kozłowska Aleksander Pradun Fotografie


Strona startowa

CYBERTECH
www.cybertech.prv.pl