Wenus
    
Piekielna planeta

 DZIEŃ: 01.01.01 h 18:00.

 Piękna jest dzisiaj noc...
 Wreszcie jest mróz, a więc niebo jest wystarczająco czyste, by móc przeprowadzić obserwacje nieba.
Jednak czym by się tu dzisiaj zająć???

     Obecnie na niebie widoczne są trzy planety. Jowisz, Saturn i Wenus.
     Może Jowiszem.... Jest to bardzo ciekawa planeta swym wyglądem przypominająca jakby inny układ słoneczny. Jowisz w sobie kryje wiele ciekawostek. Nie mniej ciekawe są również jego księżyce. 
Natomiast Saturn posiada piękne pierścienie i również dużo księżyców.
Jowisz i Saturn, to bardzo ciekawe planety, które warto by było omówić.
Aaaaale.........
     Chyba jednak zajmę się Wenus. Tak się o niej mało mówi. Właściwie niewiele osób wie, jak wygląda ta planety i czym się charakteryzuje.

 

Widok południowego nieba dnia 01.01.01  ok. godz. 18:00

 

Wenus z sondy Mariner 10

     Wenus była od dawna znaną planetą. Po raz pierwszy dokładnie obserwował ją Galileusz w 1609r. przez swoją "lunetkę".
Wenus jest również znana jak Jutrzenka, gdy ukazuje się z rana lub jako Gwiazda Wieczorna, gdy widoczna jest po zachodzie Słońca.
Wenus jest łatwo dostrzec. Świeci ona jasnym spokojnym żółtawym światłem. Jest to najjaśniejsze ciało niebieskie na naszym niebie (pomijając oczywiście Słońce i Księżyc), czasami widoczna jest nawet w dzień.
Wenus zawdzięcza tą swoją jasność bliskiemu sąsiedztwu z Ziemią, oraz gęstej silnie odbijającej promienie słoneczne atmosferze.
Ale zacznijmy opowiadanie od samego początku.

    Wenus to kulisty, skalny glob bardzo podobny do Ziemi (tzn. tylko od "zewnątrz", choć jak tak dalej pójdzie, to za jaaaaaakiś czas będzie na Ziemi tak jak na Wenus :)

    Wenus powstała tak samo jak Ziemia i inne planety Układu Słonecznego ok. 4.6 miliarda lat temu z pyłów mgławicy protoplanetarnej otaczającej tworzące się Słońce.
     Wewnętrzna radioaktywność Wenus, oraz ciągłe bombardowanie rozgrzały planetę do postaci ciekłej. Cięższe pierwiastki, jak żelazo i nikiel przemieszczały się do wnętrza planety i uformowały jądro. Lżejsze pierwiastki przemieszczały się ku powierzchni atmosfery i w miarę ostygania planety, uformowały jej litosferę (górny płaszcz i skorupę ) i atmosferę. 
     Bombardowanie planety przez ciała niebieskie wciąż się zmniejszało i planeta cały czas ostygała. Litosfera zaczęła się rozciągać i pękać jak czekolada w rozciąganym batoniku karmelowy w polewie czekoladowej, i tak powstały kontynenty. 
     W tym czasie  temperatura powierzchni była jakieś 30% niższa niż obecnie.
Prawdopodobnie w utworzonych w tym czasie basenach znajdowało się dużo wody (przypuszczalnie ok. 800 mln lat temu występował wyjątkowo silny wulkanizm o globalnym zasięgu, który zatarł większość starych struktur geologicznych i zostały utworzone rozległe równiny wulkaniczne).
Gdy planeta ostygała, "rozwiną" się na niej wulkanizm. Powstawały rozpadliny i kratery, które emitowały gazy wchodzące w skład atmosfery.

   A T M O S F E R A     W E N U S
--------------------------------------------
     Na początku powierzchnię planety pokrywały gęste chmury i powierzchnia ochładzała się. Jednak na skutek reakcji chemicznych, chmury stopniowo zanikały. Woda zaczęła przemieszczać się do wyższych warstw atmosfery, gdzie pod wpływem promieniowania ultrafioletowego Słońca ulegała rozpadowi na wodór, tlen bądź deuter. Wodór jako lekki gaz, szybko ulatywał w kosmos, a dwutlenek siarki zużywał się w reakcjach ze skałami węglowymi.

     Chmur wciąż ubywało i do powierzchni docierało coraz więcej promieniowania słonecznego i atmosfera coraz to bardziej się rozgrzewała. Upał na Wenus wciąż wzrastał, chmury zaczęły parować od spodu, przez co szybciej się rozpraszały. Powstała w ten sposób cienka warstwa chmur zapoczątkowała efekt cieplarniany. Powierzchnia otrzymywała dużą dawkę promieniowania słonecznego i silnie się ogrzewała, jednocześnie promieniowanie odbite od powierzchni było zatrzymywane przez chmury.
     W końcu nastała era bardzo silnego wulkanizmu. Wulkany wyemitowały do atmosfery ogromne ilości gazów cieplarnianych (dwutlenek węgla i siarki), które współdziałają ze sobą i czynią atmosferę Wenus częściowo przepuszczalną dla przychodzących promieni słonecznych, a zupełnie nie przepuszczalną dla odbitego od powierzchni promieniowania cieplnego. Atmosfera zaczęła się potężnie ogrzewać.
     Wyrzucony z wulkanów dwutlenek węgla pozostaje w atmosferze, zaś dwutlenek siarki wyrzucany jest również w atmosferę ale i w międzyczasie  wiązany jest w minerałach i gromadzi się na powierzchni planety.
     Światło słoneczne przekształca ten dwutlenek siarki w kwas siarkowy, który skrapla się w górnych warstwach atmosfery tworząc wielkie chmury kwasu siarkowego i opada na powierzchnię w postaci żrącego deszczu.

     W najniższych warstwach atmosfera Wenus składa się  głównie z dwutlenku węgla. Ciśnienie sięga 9 MPa( Mega Pascali), czyli 90At (Atmosfer) - na Ziemi takie ciśnienie występuje tylko w oceanach na głębokości ok. 1000 metrów - natomiast temperatura wynosi aż 480oC.
W tym rejonie można powiedzieć, że prawie nie ma wiatru. Jego prędkość to zaledwie 2m/s.
     Na wysokości ok. 65 -70 km znajduje się najgęstsza warstwa chmur, która tworzy pułprzepuszczalną dla promieniowania słonecznego warstwę. Wiejący tutaj wiatr ma prędkość ok. 60m/s.
     300 km nad powierzchnią planety atmosfera składa się głównie z helu
 W tych warstwach wiatr wynosi już ok 400 km/h.
     1000 km nad powierzchnią Wenus, kończy się jej atmosfera tworząc tzw. koronę wodorową.
 
     Pewnie zastanawiasz się, jak teraz wygląda powierzchnia Wenus. Otóż większość powierzchni stanowią tereny równinne. W niewielkim stopniu Wenus pokryta jest owalnymi zagłębieniami o kilkuset metrowych średnicach. Głębokości zagłębień sięgają do 1500m poniżej średniego poziomu powierzchni.
     Na Wenus występują również kratery meteorytowe, są one porozrzucane bezładnie po całym globie. Resztę powierzchni stanowią góry, łańcuchy górskie i wulkany, które są wciąż aktywne.

     Ciekawostką jest to, że Wenus wiruje w lewą stronę (patrząc prostopadle do równika Wenus), a nie jak inne planety w prawą. Nikt nie wie dlaczego tak się dzieje. Prawdopodobnie w początkach swoich dziejów Wenus zderzyła się z jakimś dużym ciałem niebieskim, które to zderzenie zmieniło kierunek rotacji.
     Do niedawna jeszcze nie było wiadomo, jak długo na Wenus trwa jedna doba, gdyż powierzchnię Wenus spowija gruba warstwa chmur. Dzięki sondom kosmicznym udało się to zmierzyć.:

Doba wenusjańska trwa 243.7 dni ziemskich. Jest to więcej niż obieg Wenus wokół Słońca czyli roku wenusjańskiego (224.7 dni ziemskich).

     Jak widzisz, na Wenus nie może istnieć życie, jednak pewnie się zastanawiasz, czy dałoby się ją terraformować. Z tego co się dowiedziałem, to możliwe to by było, gdyby rozrzucić w atmosferze Wenus zarodniki roślin. Wtedy zarodniki pobierałyby z atmosfery dwutlenek węgla i pod wpływem Słońca w procesie fotosyntezy wytwarzałyby tlen. To z kolei uruchomiłoby kolejne procesy, które w daaaaaaaaaaaalekiej przyszłości "uzdatniłyby" Wenus...

.....O kurcze, ale zimno się zrobiło. Chyba kończę te obserwacje.
To, na razie.
Cześć ;-)

 

Dane "techniczne" planety

Odległość od Słońca maks.    109    mln km
min.      107.4  mln km
śred.     108.2  mln km
Średnica równikowa 12.102 km
Prędkość ucieczki 10.36 km/s
Średnia prędkość orbitalna 35.03 km/s
Długość roku 224.7 ziemskiego dnia
Okres obrotu wokół osi 243.7 ziemskiego dnia
Temperatura powierzchni 465oC
Ciśnienie atmosferyczne przy pow. 9 MPa (90 At)
Masa 0.82 masy Ziemi
Średnia gęstość 5.25 g/cm3
Grawitacja na równiku 0,88 ziemskiej
Nachylenie równika do orbity 177o3
Nachylenie do orbity ekliptyki 3o394

 A oto źródła, z których korzystałem:

1. "Świat Nauki" nr.05'99 str. 26, art. pt. "Globalna zmiana klimatu na Wenus" tłum. Andrzej  Pieńkowski.

2. "Gwiazdy i planety - jak je odszukać poznać i polubić" aut. Joachim Ekrutt, wyd. Muza SA

3. "Wszechświat" aut. Colin Ronan

4. "Narodziny Wszechświata" aut. Jean Audouze, Jean - Pierre Chičze 

5. Program: Astronomy Lab 2
6. Program: Sky Map Pro
7. Grafika:  GIMP-4-WIN32
8. Grafika:  Photoshop 4

 
--
..::Leho::.. __
 ___     | |
|  | .-----| |--.-----. GaduG : 910237
|. | | -__|   | _ | WWW  : www.cybertech.prv.pl 
|. |__|_____|__|__|_____| E-MAIL: leho@cybertech.prv.pl 
|:   | [-----------------------------------------------------]
|::.. /   ©COPYRIGHT BY LESZEK PALEC [Leho] CYBERTECH
`-----'

 

CYBERTECH - CTzin1v2
02.01. 2001 
www.cybertech.prv.pl