Dane techniczne witryny

1. Witryna została przygotowana z minimalnym zestawem skryptów JavaScript
2. Zalecana jest obsługa stylów kaskadowych css.
3. Zestaw czcionek ekranowych to:

MENU  Rozmiar CSS  Typ czcionki
Tytuł 10pt Nie Lucida Console, Tahoma, Arial CE, Arial
Linki 8pt Podświetlanie Lucida Console, Tahoma, Arial CE, Arial

 

Artykuły  Rozmiar CSS  Typ czcionki
Tytuł 4pt Rozstrzelenie 1pt Tahoma, Arial CE, Arial, Verdana
Treść 2pt Rozstrzelenie 1pt Tahoma, Arial CE, Arial, Verdana

Nie stosowałem formatowania stylami, więc wszystkie czcionki są skalowalne, tzn. możesz dowolnie zmieniać rozmiar czcionki ekranowej w wybranej ramce korzystając z "superopcji" myszek jedno i dwurolkowych (ctrl + rolka), lub z opcji przeglądarki ( Widok/ Czcionki ) dla Microsort Internet Explorera.
Inne przeglądarki nie obsługują rolek, ale posiadają podobne opcję, w tym samym miejscu, tylko pod inną nazwą. Np.: Opera 6 - "Zoom", Mozilla 1.0 - "Rozmiar tekstu".

Witryna została jednak tak przygotowana i tak zoptymalizowana, aby tekst był poprawnie wyświetlany we wszystkich popularnych przeglądarkach i systemach operacyjnych, ale o tym dalej.

3. Kodowanie znaków diakrytycznych: 

    Standard kodowania środkowoeuropejskiego: ISO-8859-2
    W niektórych przypadkach może się niechcący zdarzyć: Windows-1250
jednak to bez różnicy, gdyż wszystkie obecnie przeglądarki (MSIE, Netscape, Mozilla, Lynx, Linx. Konqueror, Opera6) doskonale obsługują obydwa sposoby kodowania znaków.

4. Kolory

Po raz pierwszy zastosowałem kolory z niestandardowej palety barw i dało to doskonały efekt :)

Obiekt  Kolor
Nagłowek #33ACB2; red
Treść #33ACB2; yellow; red
Link #1C73F7
Vlink #1C73F7
Alink white
A:hover text:white; background: #004040
Bgcolor  black
Background grafiki własnego pomysłu i wykonania: cybertlo.gif; ctpunktlo.gif

 

5. Optymalizacja

System operacyjny

Przeglądarka

Linux Netscape4.7, Mozilla1.0PL, Opera6, Konqueror, ew. Links/Lynx
Windows Netscape4.7, Mozilla1.0PL, Opera6, Internet Explorer 4.0

 

6. Przeglądanie

 ->   Witryna CYBERTECH jest witryną w pełni skalowalną, tzn., że można z niej korzystać  w dowolnej rozdzielczości ekranu (ale nie mniejszej niż 640x480px). Jednak niektóre działy, jak np. "RING" wymagają rozdzielczości 1024x768px. Jeżeli pracujesz w rozdzielczości 800x600 i chcesz korzystać z RINGu, to otwieraj poszczególne linki korzystając z wyrzucenia danej strony do nowego okna. W zależności od przeglądarki, wyrzucenie to się odbywa poprzez kliknięcie prawym klikiem na ramce, bądź lepiej na linku prowadzącym do danej strony i wybraniu z menu kontekstowego opcji otwarcia w nowym oknie. W niektórych przeglądarkach (Opera i  Internet Explorer), wyrzucenie z ramki jest bardzo proste. Wystarczy przytrzymać klawisz "Shift" i kliknąć lewym klikiem na dany link, a strona nam się otworzy w nowym oknie. W Netscape 6 i Mozilli1.0 podobny efekt uzyskujemy przytrzymując klawisz "Ctrl" i również klikamy lewym klikiem na wybrany link.

 ->   Ponieważ postanowiłem dać wolną rękę przeglądającemu i nie zmuszać go do oglądania witryny w takim i takim oknie itp., nie stosowałem żadnych skryptów manipulujących oknem przeglądarki. Ponieważ 80% współczesnych przeglądarek obsługuję opcję przeglądania na pełnym ekranie (FullScreen), więc zalecam włączyć tę opcję. CYBERTECH jest właśnie do niej przygotowany, ale najlepiej prezentuje się w Mozilli 1.0 ze standardową skórką i uaktywnioną opcję pełnego ekranu. Wówczas ten czieniutki pasek nawigacyjne u góry ekranu pięknie się komponuje z całością. 

 ->   Aby włączyć opcję przeglądania na pełnym ekranie, we wszystkich przeglądarkach obsługujących tę opcję jest jednakowo. Należy wcisnąć klawisz funkcyjny F11. Powrót do normalnego układu również uzyskujemy poprzez wciśnięcie klawisza F11. Opcję pełnego okranu możemy również uaktywnić korzystając z menu głównego przeglądarki.

 ->   Netscape 4.x i fullscreen - Przeglądarki Netscape autorzy z jakiegoś powodu nie wyposażyli w tę opcję i aby ją uzyskać, trzeba skorzystać z dodatkowych pluginów. Niestety, ale te pluginy są dostępne tylko pod system Windows.

 

7. Sugestie!!!

 ->   Sugeruję wszystkim tym, którzy do tej pory posługują się Netscape w wersji 4 i 6, przesiąść się na Mozille 1.0PL. Mozilla zaskoczyła nas wszystkim funkcjonalnością i 99% zgodnością wyświetlania popularnych elementów z Internet Explorerem. A więc zalecam zwłaszcza liniksiarzom przesiadkę na tą przeglądarkę.

 ->   Posiadaczom słabych komputerów typu Pentium 166MMX pracujących pod Windows, zalecam Internet Explorera 4.01 W tej wersji, przy takiej konfiguracji sprzętowej doskonale się serfuje po Necie (znam to z doświadczenia). Zaś użytkownikom Linuxa, przy takiej samej konfiguracji sprzętowej, proponuje pozostać przy Netscape 4.72, lub najlepiej przesiąść się na Operę 6. Absolutnie wykluczona jest instalacja Mozilli 1.0, a już na pewno nie Netscape 6. Odradzam też używanie Konquerora.

 

8. Drukowanie

 ->   Nie wiem co byś chciał tu wydrukować, gdyż prawie wszystko jest dostępne tylko w wersji offline. Jednak jeżeli masz ochotę coś wydrukować, to korzystając z Internet Explorera, kliknij prawym klikiem w stronę, którą chcesz wydrukować i z menu wybierz opcję "Drukuj". Teraz zaznacz, aby nie drukowało się tło, a w ustawieniach drukarki, aby drukować tylko czarnym tuszem (inaczej wyjdzie strasznie siwo). Zalecam również druk w jakości normalnej (600x600dpi), gdyż niestety kolory powyższe pięknie prezentują się na ekranie, a kiepsko na wydruku. 

 ->   Korzystając z innych przeglądarek, sugerują wyrzucenie danej strony z układu ramek. Zależności od przeglądarki, wyrzucenie to się odbywa poprzez kliknięcie prawym klikiem na ramce, bądź lepiej na linku prowadzącym do danej strony i wybraniu z menu kontekstowego opcji otwarcia w nowym oknie. W niektórych przeglądarkach (Opera i  Internet Explorer), wyrzucenie z ramki jest bardzo proste. Wystarczy przytrzymać klawisz "Shift" i kliknąć lewym klikiem na dany link a strona nam się otworzy w nowym oknie. W Netscape 6 i Mozilli1.0 podobny efekt uzyskujemy przytrzymując klawisz "Ctrl" i również klikamy lewym klikiem na wybrany link.
Gdy otworzy się strona w nowym oknie, wywołujemy drukowanie i postępujemy tak jak opisałem to na początku.

9. Inne

Jeżeli brakuje ci jakieś czcionki (np. Lucida Console), niezbednego pluginu itp., to wejdź do działu niezbędniki, z którego pobierzesz na dysk wszystko co niezbędne, aby bezproblemowo podróżować po CYBERTECHu, jak też po innych otchłaniach cyberprzestrzeni.

  Sprawdź parametry swojego systemu

  Przejdź do działu [Niezbędniki] 

 

------------------------------------------
Title : Dane techniczne serwisu
Data  : 28-07-2002
Author: Leho

CYBERTECH
http://www.cybertech.prv.pl
leho@cybertech.prv.pl